دکتر بهزاد مدرس

علوم آزمایشگاهی


خدمات جدید در وبسایت جدی

قراردادهای همکاری

آزمایشگاه اتوماتیک

ساعت کار آزمایشگاه

نشانی

بیماریهای قلبی و ویتامین D

بیماریهای قلبی و ویتامینD

در یک آنالیز آماری از نوع متا ، از نوزده مطالعه مستقل ؛ 65994 نفر شرکت کننده در بررسی ، 6123 مورد فرد بیمار دارای مشکلات قلبی عروقی بودند . نتیجه این بررسی گسترده نشان داد که یک ارتباط خطی معکوس بین غلظت ویتامین D3سرمی با غلظت از 20 تا 60 nmol/litو خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی وجود دارد . این بدین معنی است که با افزایش غلظت ویتامین D3سرمی از 20 به 60 خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و یا عوارض ناشی از آن کاهش پیدا میکند .

همین الگو در یک بررسی دیگر که از سال 1988 تا سال 1994 به روی 3408 بیمار با سن 65 سال و بیشتر انجام شده و مرگ ومیر آنان را تا سال 2000 را بررسی کرده است ، تکرار گشته است . در مدت زمان بررسی که 4/7 سال است ، تعداد 1493 نفر یعنی 44 درصد افراد مورد بررسی مردند که علت مرگ 767 نفر اختصاصا مشکلات قلبی عروقی بود . با بررسی علت مرگ از جمله ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی و عروقی شامل چاقی ، افزایش کلسترول بد ، دیابت ، مصرف سیگار ، ورزش نکردن ، فشار خون ،و ... ؛ افزایش سطح ویتامین D3سرمی ارتباطی معکوس و خطی با تمام عوامل خطر ساز و مرگ آور داشت .

جالب است بدانید در یک بررسی دیگر که روی 15099 نفر با سن بالای 20 سال انجام شده ، 3784 نفر در طول 9 سال فوت کرده اند وبررسی ها نشان داده که یک ارتباط واقعی معکوس J"" شکل بین مرگ و میرها و سطح سرمی ویتامین D3وجود دارد هرچند این ارتباط الزاماً میتواند عِلّی نباشد . یعنی کاهش ویتامین D3علت اصلی مرگ شناخته نشده .

در بررسی دیگر روی افراد مسن غیر بستری انجام شد .این افراد همه دارای عوامل خطر ساز افزایش مرگ و میر را دارا بودند .در گروهی از این افراد مکمل های ویتامین D3برای آنها تجویز شد و در افرادی که مکمل مصرف میکردند و سطح ویتامین D3آنها بالا نگه داشته شد ، با کاهش عوارض بیماری قلبی عروقی همراه بودند .

.


مقالات


Dکمبود ویتامین و MS بیماریویتامین دیآزمایشهای تخصصیتاریخچه و نشانیمقالاتآزمایشگاهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر